Domain Nedir? - SEOtrio
Domain Nedir?

Domain Nedir?

Yazar
Mehmet Ali Yassı

İnternet dünyasında her gün yeni website, blog, forum vs. birçok platform açılmaktadır. Bu platformların ziyaret edilebilmesi için birer ‘alan adına’ ihtiyaçları vardır. İşte tarayıcınızın arama kısmına yazmış olduğunuz ve girmek istediğiniz platformların adları ‘domain’ yani alan adı olarak tanımlanmaktadır.

Hosting firmalarına üye olunarak yıllık olarak domain satın alınabilmekte ve bir diğer tabirle kiralanabilmektedir.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain yani ‘Alan Adı’ web dünyasında bir adrese giriş yapmak için kullanılan isim ve uzantıdır.

Tüm dünyada en fazla kullanılan domain uzantısı ‘.com’ olsa da bunun gibi farklı binlerce alan adı uzantısı da yer almaktadır. Bir website veya blog’a giriş yapmak istediğinizde, tarayıcınızın adres çubuğuna o site veya blogun adını ve uzantısını yazarak giriş yapabilirsiniz.

Tüm dünyada her platforma ait bir tane domain kaydı mevcuttur ve bu adrese giriş yapılarak o website veya blog ziyaret edilir. Domain belli bir barındırma alanına yüklenen dosya ve materyallerin o adrese giriş yapıldığında görüntülenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle her website ve blogun bir alan adı (domain) olması şarttır.

Üniversiteler ‘.edu’ alan adı uzantısını kullanırken, resmi kurumlar ise ‘.gov’ alan adını kullanmaktadır. ‘.blog’ veya ‘.istanbul’ şeklinde de farklı ve spesifik birçok ala adı uzantısı domain ve hosting firmalarından satın alınabilir ve kullanılabilir.

Domain Nasıl Alınır?

Domain almak için öncellikle bir hosting sitesine üye olmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir araştırma yaparak size uygun olanı seçebilir ve siteye üye olarak domain sorgulama aşamasına geçebilirsiniz.

Öncelikle istediğiniz domain başkası tarafından satın alındıysa veya kullanımdaysa o alan adını birebir almanız mümkün değildir.

Bu nedenle satın alacağınız domain o anda boşta olmalı ve kimse tarafından kullanılmıyor veya satın alınmamış olmalıdır. Bunun için de hosting firmalarındaki domain sorgulama aracını kullanarak domain sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Burada domainin hangi uzantıları satın alınabileceğini yada alternatif alan adlarını da görebilirsiniz. Eğer alan adı boştaysa bu alan adını satın alabilir ve projenize uygun bir hosting paketiyle kullanıma açabilirsiniz.

Domain yani alan adı fiyatları yıllık olarak 5 dolardan başlamakta ve uzantıya göre değişebilmektedir. Tabi hosting şirketlerinin ücret politikası da yine domain fiyatlarının değişiklik göstermesine neden olabilmektedir. Bir kez satın aldığınız alan adı, satın aldığınız tarihten itibaren 1 yıl borunca sizin olmaktadır. 1 yılın sonunda eğer yenileme yapmazsanız o alan adı süre bittikten sonra başkası tarafından satın alınabilmektedir. Bu nedenle projeniz uzun vadeliyse domain alma ve yenileme sürenize çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde alan adınız başka biri tarafından satın alınabilir ve değerinden çok daha yüksek bir ücrete size tekrar satılmaya çalışılabilir.

Eğitmen Hakkında

Mehmet Ali Yassı SEO Eğitmeni ve Danışmanı
Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için SEOtrio markasını kurdu. SEOtrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.
Mehmet Ali Yassı
Yorum
Bültenimize Abone Ol
E-postanıza kutunuza her hafta düzenli olarak SEO bülteni gönderiyoruz. Spam yapmadan; sektördeki yenilikleri ve haberleri, en güncel teknikleri sizlere gönderiyoruz. Dilediğiniz zaman ayrılabilirsiniz, hemen abone olun.
Ücretsiz SEO Kitabı
Özenle hazırladığımız SEO rehber kitabını hemen ücretsiz edinin. 80 sayfalık bu e-kitapla; daha önce görmediğiniz teknikleri öğrenecek ve hızlı bir başlangıç yapabileceksiniz.
SEOtiro Mobil Logo