Anahtar Kelime (Keyword) Nedir?

Mehmet Ali Yassı

Anahtar kelimeler (keyword), SEO performasını artırmak için kullanılan terimlerdir.

Google, Bing, Yandex ya da Yahoo gibi arama motorları açısından bakarsak, içeriğin ne ile alakalı olduğunu gösteren teknik detaydır.

Bu teknik terimleri, arama motoru kullanıcıları hedeflerine ulaşmak için arama çubuğuna girerek sonuca ulaşmaya çalışırlar.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Site sahibi ya da içerik üreticisi olarak insanların neler arayacağını tahmin ederek -aslında bularak- siteleri son kullanıcıya göre hazırlamalıyız. Bu türden yapılan çalışmalar, sayfanın seo performansını artırır ve SERP ekranında daha fazla görüntülenmenizi sağlar.

Anahtar Kelime

Kısacası, anahtar kelime analizi arama motoru optimizasyonu için vazgeçilmez unsurlardır.

Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler web sayfanız ile kullanıcı sorguları arasında köprü görevi görürler. Buradaki amaç, doğru keyword optimizasyonu yaparak sitenize gelen organik trafik miktarını arttırmaktır.

Anahtar kelimeler kelimelerin sayfa içerisindeki kullanımı kadar ziyaretçiye verdiğiniz değerin sayfada yansıtılması da bir o kadar önemlidir. O nedenle, arama niyeti kavramının ne olduğunu bilerek içeriğinizi hazırlarsanız çok daha kısa sürede sonuç elde edersiniz.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

İnsanların sizin sayfanızı hangi anahtar kelimelerle bulacağını anlayabilmek için hedef kitlenizin vakit geçirdiği yerlerde takılmanız gerekiyor. Forumlar, Facebook grupları, Instagram sayfaları ya da soru-cevap platformları bu iş için en iyi kaynaklardır.

Peki her anahtar kelime hedeflenebilir mi?

Elinizde “büyük imkanlar” yoksa her anahtar kelimeyi hedeflemek size vakit ve nakit kaybı olarak geri dönecektir.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Anahtar Kelime Zorluğu

Önemli SEO araçlarında karşımızda genellikle KD (Keyword Difficulty) adında, bir anahtar kelimede rekabetin ne kadar zor olduğunu gösteren metrik getirilir.

Bu metrik, aylık aranma hacmi, sonuçlardaki sayfaların backlink puanlaması, otoriterlik ve içerik kalitesi gibi farklı değerlere göre hesaplanır.

Anahtar Kelime Zorluğu

Burada karşımıza farklı bir problem çıkıyor…

Her araç bu değeri kendi algoritmasına göre, farklı formüllerle hesaplıyor. Bu da bazı araçlarda kolay görünen rekabetin bir diğer araçla zor olarak görünmesine neden olabiliyor.

Örneğin, ahrefs’e göre kolay görünen bir anahtar kelimede semrush rekabetin çok daha zorlu olduğunu gösteriyor olabilir.

Peki ne yapacağız, hangi araç daha güvenilir diye merak ediyor olabilirsiniz.

Hiçbir aracın sonucuna doğrudan güvenmeden kendi analizimizi kendimiz yapmamız gerekiyor.

Bir anahtar kelimede rekabetin zor olduğunu anlamak için nasıl bir yöntem izleyebiliriz?

 1. SERP sonucuna bakın
  Odak anahtar kelimenizi Google’da aratarak arama souçlarında ne kadar güçlü rakipleri olduğunu kendi gözlerinizle kontrol edin.
 2. Otoriterliğe bakın
  Mozbar veya SEOQuake gibi tarayıcı eklentilerini kullanarak DA ve PA değerlerini kontrol edebilirsiniz. Karşınızda düşük sayfa otoriteleri varsa işiniz daha kolay olacaktır.
 3. Backlinkleri kontrol edin
  Eğer potansiyel rakiplerinizin güçlü bir backlink profili varsa bir adım geri durabilirsiniz.
 4. İçerik kalitelerini kontrol edin
  Müstakbel rakiplerinizin içeriklerini mutlaka girip okuyun. Eğer daha iyisini yapabileceğinize inanıyorsanız hemen yazmaya başlayın. Örneğin, bir bilgisayar problemini hiçbir rakibiniz resimli anlatım şeklinde sunmamış ise siz güzel bir rehber hazırlayarak rekabette 1-0 öne geçebilirsiniz.

Bunların yanında bir anahtar kelime seçimi yaparken bilmeniz gereken bir doğru orantı var. Kelime grubu ne kadar uzarsa rekabet o kadar kolaylaşıyor denilebilir.

Bu sebeple, SEO’da kısaca daha kolay rekabete sahip kelimeler anlamına gelen uzun kuyruk anahtar kelimenin ne olduğundan bahsetmemiz gerekir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nedir?

Çoğu zaman site sahipleri doğru düzgün SERP analizi yapmadan kendilerine bir anahtar kelime seçip hedefliyorlar.

Özellikle kısa anahtar kelimelerde eğer elinizde çok büyük bütçeler, hali hazırda hedeflenebilir bir kitle veya tekel olan bir ürün ya da hizmet yoksa başarı yakalamak çok zordur.

Örneğin; “ayakkabı” ya da “spor ayakkabı” anahtar kelimelerini hedefleyerek bugün tüm televizyon kanallarına reklam veren, influencer marketing’in dibini sıyıran ve elinde inanılmaz veriler olan Trendyol gibi bir marka ile nasıl rekabet edebilirsiniz ki?

O nedenle; hedeflediğimiz anahtar kelimeler daha spesifik, amacına doğrudan hizmet eden ve daha uzun varyasyonlar olmalı.

Yani kısaca “uzun kuyruk” (long-tail) anahtar kelimeler.

Uzun kuyruk anahtar kelime, genellikle 3 kelimeden fazla, arama niyetini daha çok belli eden, rekabetin daha kolay olduğu ve daha düşük aranma hacmine sahip anahtar kelimelerdir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Örneğin, yukarıdaki örneğe bakacak olursak aylık yüksek aranma hacmine sahip spor ayakkabı kelimesini hedeflemek yerine, “kırmızı nike koşu ayakkabısı modelleri” kelimesini hedefleyerek daha kolay sıralama elde edebiliriz.

Anahtar kelime bulma adlı yazımızı okuyarak nasıl daha iyi anahtar kelime araştırması yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Analiz edip bulduğunuz anahtar kelimeleri öyle rastgele içeriğiniz içerisinde kullanarak sıra elde edebileceğinizi sanıyorsanız büyük bir hata içerisindesiniz.

Yapmanız gereken şey çok basit: sitenize gelen gerçek ziyaretçilere -yani insanlara- olabildiğince kaliteli içeriği sağlamak.

Bu içerik o kadar kaliteli olmalı ki, internette eşi benzeri olmamalı. Makaleniz yayınlandığı zaman internetteki en derli toplu ve kapsamlı içerik benim sitemde diyebilmelisiniz.

Bu şekilde arama amacına hizmet eden ve ziyaretçileri tatmin eden sayfaların önünde sonunda sıralama alacağını garanti ediyorum.

Beklediğiniz performansı sağlamayan tüm içeriklerinizi gözden geçirmelisiniz. Bu konuda doğru içerik denetiminin nasıl yapıldığını bilmeniz gerekiyor.

Son olarak, kaliteli içeriğin yanında anahtar kelimelerin nerelere yerleştirileceği de oldukça önemli.

İçeriğinizin ilk paragraflarında, sayfa başlığında, meta title ve meta description gibi meta etiketleri içerisinde, URL (link) yapınızda, görsellerin alt etiketlerinde ve alt başlıkların bazılarında odak anahtar kelimelerinizi kesinlikle bulundurmalısınız.

Anahtar Kelime Nerede Kullanılır

Anahtar kelimelerinizi bu alanlarda kullanmak, içeriğinizi arama sonuçlarında görünür kılmanın en temel yoludur. Bu işlemler sizi hemen sonuçların en üst sıralarına çıkarmayacaktır, ancak SEO için gerekli olan bu temelleri atmamak geri dönülemez hatalara sebep olacaktır.

Özetle

Anahtar kelimeler üzerine siteyi inşa edeceğimiz, SEO’nun en temel yapı taşıdır diyebiliriz. Doğru anahtar kelimelerin doğru yerde kullanımı ile başarılı olmak kaçınılmazdır.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.