Backlink Nedir?

Mehmet Ali Yassı

Backlink, çok basit bir ifadeyle bir siteden başka bir siteye verilen linktir. Google gibi arama motorları backlinki sıralama faktörü olarak değerlendirir.

Bunun nedeni ise, bir sitenin başka bir siteye link vermesi; arama motorlarının gözünde referans olması manasına gelir.

Gerçekten de, kaliteli backlinkler bilinirliği artırırken bir taraftan da sitenin sıralamasına olumlu yönde katkı sağlarlar.

Yani backlink profili SEO açısından bir sıralama faktörüdür denilebilir.

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink demek bir sitenin başka bir siteye kefil olmasıdır. Bir siteye ne kadar çok kefil olan başka siteler varsa, oranın kredibilitesi Google gözünde daha yüksektir.

1990’lı yıllarda PageRank teknolojisi geliştirildi. Bu algoritmanın temel taşı link profiliydi. Yani bir sitenin daha fazla backlinke sahip olması demek rakiplerinden daha iyi sıralama elde edeceği anlamına geliyordu.

Bu teknoloji çok kısa zamanda Google için en önemli sıralama faktörü oldu.

Bunun farkına varan site sahipleri Google algoritmasını alt ederek binlerce backlink kaynağı bulmaya başladılar. Sadece backlink elde ederek istenilen kelimede iyi sıralama almak mümkündü.

Bunun farkına varan birçok arama motoru ve en önemlisi Google bir güncelleme yayınladı. Bu algoritma değişikliği ile beraber, çokça düşük kaliteli backlinke sahip siteler birer birer tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Peki Backlinkler Hala Önemli Mi?

Evet, hala alınan backlink sayısı önemli. Ancak bundan daha önemlisi alınan backlinklerin kalitesi.

Kısaca, eğer iyi bir backlink profili yaratarak SEO çalışmanıza hız vermek istiyorsanız; odaklanmanız gereken şey backlink sayısı değil, mümkün olduğunda yüksek kaliteli backlinkler elde etmeye çalışmak olmalı.

Hangi Tür Backlinkler Daha Değerli?

Backlinkleri de kendi aralarında sınıflandırabiliriz. Her backlink aynı kaliteye sahip olmadığı gibi bazıları SEO çalışmalarınıza zarar verebilir.

Diğer bir deyişle, kaliteli backlink elde etmeyi öğrenmelisiniz.

Kaliteli bir backlink, işe yaramaz binlerce linkten çok daha iyi performans gösterecektir.

Kaliteli backlinki öne çıkaran detaylar şunlardır:

Backlink Nasıl Kontrol Edilir?

Bir sitenin backlink profilini incelemenin çok farklı yolları var ancak bunlar temelde ikiye ayrılıyor.

Birincisi, kendi web sitenizin backlinklerini incelemek. Diğeri ise, daha çetrefilli bir yol olarak size ait olmayan bir sitenin backlinklerini kontrol etmektir.

Google Search Console ile Backlink Kontrol Etmek

Google Seach Console hesabına giriş yaptıktan sonra sol menüden Bağlantılar’a tıklayın.

Dış Bağlantılar’ın hemen altında görünen toplam sayı sitenize verilen tüm linklerin sayısını göterir.

Yine aynı sayfada farklı raporlar da görüntülenebilir:

  • En çok bağlantı veren siteler: Sitenize en çok backlink veren siteleri ve kaç adet link çıkışı yapıldığı görüntülenir.
  • En çok bağlantı veren metin: Siteye en çok hangi kelime grubu yani anchor text aracılığıyla link verildiği ve sayıları görüntülenir. 
  • En çok bağlantı verilen sayfalar: Site içerisinde en çok iç linkleme yapılan sayfalar ve kaç adet bağlantı verildiği görüntülenir.

SEO Araçları ile Backlink Kontrolü

Sahibi olmadığınız bir sitenin backlink profili kontrol etmek için Ahrefs ya da Semrush gibi araçların ücretsiz backlink analizi özelliklerini kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken ilgili sayfaya gidip, site adresini yazıp analizi başlatmak.

Bu raporlarla toplam backlink sayısı ya da hangi sitelerin link çıkışı yaptığını belirli sınırlar dahilinde görüntüleyebilirsiniz.

Eğer bu rapor yeterli değilse, bu araçların deneme sürümlerini ya da ücretli versiyonlarını kullanarak çok daha detaylı rakip analizi yapabilirsiniz.

Nasıl Daha Fazla Backlink Alınabilir?

Tanıtım Yazıları

r10.net gibi forumlar ya da bionluk gibi freelancer siteleri üzerinden ücreti dahilinde backlink içeren tanıtım yazıları satın alınabilir.

Bu tarz siteleri portföyünde tutan birkaç farklı e-pazaryeri dahi mevcut.

Tanıtım yazısı alacağınız sitelerin backlink çöplüğüne dönmemiş olmasına dikkat edin.

Kırık Backlink İnşası

Sektörünüzde artık hizmet vermeyen rakiplerinize giden backlinkleri siz kazanmaya çalışın.

Örneğin, bir rakibinizin sitesinin kapandığını tespit ettiniz diyelim. Hemen gidip profesyonel bir araç ile bu siteye gelen kaliteli backlinkleri tespit edin. Ardından, bu linklerin çıktığı site sahiplerine ulaşarak; kırık olan bu bağlantıların size yönlendirilmesi için talepte bulunun, gerekirse ücreti karşılığında satın alın.

Bunu yapmadan önce, kırık bağlantıya sahip olan sayfa ile benzer içerik oluşturmayı unutmayın.

Köşe Taşı İçerik Üretmek

Sektörünüzdeki en kaliteli ve kapsamlı içeriği üretin. Öyle bir içerik olsun ki, kullanıcılar o konuda merak ettiği tüm sorulara tek sayfada yanıt bulabilsinler.

Bu tarz içerikler doğal yollarla çok kolay backlink kazanabilirler.

İnfografikler ya da Kaliteli Görseller

Eğer makale konusunu çok daha basit bir yolla özetleyecek bir infografik oluşturabilirseniz, çok farklı sitelerden doğal backlinkler de kazanabilirsiniz.

Blog Yorumları

Her ne kadar blogların yorum kısmındaki linkler “nofollow” etiketi ile işaretleniyor olsa da, alakalı sayfalardan çıkılan ve kaliteli ziyaretçi gönderen tüm linkler SEO performansını olumlu yönde etkileyecektir.

Özetle

Eğer SEO konuşuyorsak, backlink bunların temel taşlarından birisidir. Ancak, tüm backlinklerin işe yarayacağından ve aynı etkiyi göstereceğinden bahsetmiyoruz.

Sektörel alaka, hangi metinle çıkıldığı ya da yazının neresinde bulunduğu dahi bir backlinkin kalitesini artırıp azaltabilir.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.