Uzun Kuyruklu (Long-Tail) Anahtar Kelimeler

Mehmet Ali Yassı

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Ne Demek?

İngilizcesi “long-tail keywords” olan bu kavram, göreceli olarak düşük aylık aranma hacmine sahip ve rekabetin düşük olduğu anahtar kelimeleri ifade eder.

Genel olarak uzun kuyruk anahtar kelimeler 3 veya daha fazla kelime barındırırlar.

Bu tarz anahtar kelimelerin aylık aranma hacimleri düşük diyerek göz ardı etmemek gerekir. Uzun kuyruk anahtar kelimeler hedeflenerek yazılmış bir içerik tahmin edilenden çok daha fazla hit alacaktır.

Ahrefs tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Google tarafında yapılan aramaların %92’si aylık 10 ve altında aranma hacmine sahiptir. Diğer bir deyişle, arama motorlarında aranan sorguların neredeyse tamamı bu tarz kelimelerden oluşuyor.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

SEO açısından bakacak olursak, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemli olmasının iki ana nedeni vardır.

Birincisi, bu kelimelerde rekabet düşüktür.

Odak anahtar kelime grubunuzda kelime sayısı arttıkça rekabet düşer. Örneğin, “seo” kelimesinde sıralama almanın ne kadar zor olduğunu düşünün. Fakat bunun yanına birkaç kelime daha eklersek, örneğin “seo uzmanı nasıl olunur” şeklinde bir sorguda rekabetin çok daha düşük olduğundan emin olabilirsiniz.

“seo” araması 688 milyon farklı arama sonucu getirirken, “seo uzmanı nasıl olunur” aramasında ise sadece 47 bin farklı sayfa karşımıza geldi.

Peki bu ne demek?

Bir kelimede diğerine göre 15000 kat daha fazla rakibiniz var demek. Bu anahtar kelimenin zorluğunu şimdi daha iyi hayal edebilirsiniz.

İkinci önemli unsur ise dönüşüm oranlarının daha yüksek olmasıdır.

Uzun kuyruk anahtar kelimeler, daha çok nitelik belirttiği için daha hedefe yönelik kelimelerdir.

Örneğin, bir ayakkabı üzerine e-ticaret sitemiz olduğunu düşünelim ancak sadece kız çocuklarına yönelik ürünler satıyoruz.

Bu tarz bir e-ticaret projesi sahibi olarak, Google ADS reklamlarında, “ayakkabı” kelimesine reklam vererek paramızı sadece çöpe atmış oluruz. Çünkü; “ayakkabı” araması yapan kullanıcıların sadece az bir kısmı kız çocukları için ayakkabı seçeneklerine bakmak ister. Verdiğimiz reklama farklı cinsiyetlerden ve farklı türden ayakkabı arayan insanların da tıklayabileceğini unutmamalıyız.

Aynı şekilde, SEO’da hedefleme yaparken de anahtar kelimeleri bu şekilde daha fazla özelleştirerek seçmeye özen göstermeliyiz.

Farklı bir örnek verelim: eğer “seo uzmanı maaşları” konusunda bir makale üreteceksek, sayfamızda “seo” kelimesini ya da “seo uzmanı” kelimesini hedeflemek bize yarardan çok zarar getirecektir.

Çünkü “seo” kelimesini hedefleyen insan belki de bir seo eğitimi arayışındadır ya da “seo uzmanı” aramasını yapan kişi de danışmanlık hizmeti arıyor olabilir. Bu iki kullanıcı da farklı arama niyetlerine sahip olduğundan dolayı bizim sayfamızla ilgilenmeyecekler. Bunu gören Google sayfamızı hiçbir suretle insanların karşısına çıkarmamaya başlayacaktır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak, sektörünüzde onlarca farklı long-tail anahtar kelime bulabilirsiniz.

1. Google’ın “İlgili Aramalar” bölümü

Google üzerinde herhangi bir arama yaptığınızda sayfanın en alt bölümünde “İlgili Aramalar” (Related searches) bölümünü göreceksiniz.

Bu alan altın değerindedir.

Eğer yaptığınız aramada üst sıralara oynamak istiyorsanız, içeriğinizin bir bölümünde bu sorgulara da mutlaka yer vermelisiniz.

Çünkü, bu alandaki anahtar kelimeler rastgele olarak değil, kullanıcı davranışlarına göre tespit edilmiş ve mevcut sorguyla en alakalı olacak şekilde buraya yerleştirilmişlerdir.

Bu alanı kullanarak daha fazla kelime bulmak istiyorsanız, herhangi birisine tıklayarak açılan yeni pencerede yeniden “İlgili Aramalar” kısmını kontrol edebilirsiniz.

2. Google Otomatik Tamamlama

Birçok arama motorunun temel özelliği olan otomatik tamamlama özelliğini kullanarak uzun kuyruk anahtar kelimeler elde edebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, Google’a girdikten sonra sorgunuzu yazarken karşınıza çıkan anahtar kelime seçeneklerini not almak.

Mesela, “seo uzmanı” yazdığınızda, sorgunuzun sonunda “nedir”, “nasıl olunur”, “maaşları”, “iş ilanı” gibi tavsiyeler gelecektir. Dilerseniz bir köşe taşı içerik oluşturarak bu anahtar kelimelerin tamamını aynı sayfada hedefleyebilir ya da birden fazla sayfa oluşturup her bir sorgu ayrı ayrı hedeflenebilir.

3. Kullanıcılar Bunları da Sordu

Uzun kuyruk anahtar kelime bulmak için en kolay yöntemlerden bir tanesi yine Google’ın kendisinden faydalanarak People Also Ask bölümüne göz atmaktır.

Bu kısımda yine, benzer sorguları aratan insanların neler arattığını görebilirsiniz. İlgili Aramalar bölümünden farklı olarak burada sadece soru cümleleri bulacaksınız.

4. Ahrefs

Ücretli olarak kullanabileceğiniz Ahrefs ile çok daha detaylı anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

Keywords Explorer aracında veya Site Explorer aracında organik kelimeler raporuna giriş yapıp, minimum anahtar kelime uzunluğunu minimum 3 olacak şekilde ayarlayarak analiz yapabilirsiniz.

5. Semrush

SEO sektörünün bir diğer devi olan Semrush ile de long-tail anahtar kelime bulmak çok kolay.

Keyword Research menüsünden Keyword Magic Tool aracına geçiş yapın. Advanced Filters’ı açıp Word Count kutucuğunun From alanına 3 değerini girebilirsiniz.

6. Ubersuggest

SEO gurularından Neil Patel’in hem ücretsiz hem de sınırlı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz aracı da oldukça fazlasıyla işinizi görecektir.

7. Forumlar ve Soru Cevap Siteleri

Bazı forum sitelerini de kullanarak uzun kuyruklu ve altın değerinde anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Örneğin, “hamilelik” konusunda hedeflenebilir uzun kuyruklu anahtar kelimeler arıyorsanız mutlaka Kadınlar Kulübü forumunda biraz araştırma yapmalısınız.

8. Google Trends

Google Trends, geçmişten günümüze anahtar kelimelerin popülaritesini, aranma hacmindeki dalgalanmaları ve günümüzdeki durumunu en iyi analiz edebileceğiniz SEO aracıdır.

Bulduğunuz anahtar kelimelerin hedeflenebilir olup olmadığını araştırabilir, bunun yanında da İlgili Konular ve İlgili Sorgular alanlarına göz atarak yeni anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz.

9. Google Search Console

GSC olmadan Google için optimizasyon yapmak neredeyse imkansız.

Peki ya bu aracı yeni içerik fırsatları için kullanmayı hiç düşündünüz mü?

Tek yapmanız gereken tıklama oranı düşük (<= %1) fakat Gösterimler değeri yüksek anahtar kelimeleri tespit etmek.

Bu filtre sayesinde, büyük olasılıkla, henüz içeriğiniz olmayan bazı fırsat dolu ve yüksek hacimli anahtar kelimeler bulacaksınız.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanırız?

Önünüze iki farklı seçenek çıkıyor.

Birincisi, bulduğunuz anahtar kelimeyi hedef olarak görüp sadece o anahtar kelime etrafında bir içerik üretmek.

İkincisi ise, uzun kuyruk anahtar kelimeyi daha kapsayıcı orta kuyruk bir anahtar kelimenin alt başlığı olarak kullanmak.

İlk seçenek ile, daha spesifik bir alanda daha kolay yükselebileceğiniz bir içerik yaratmış olursunuz. Bu yöntemin avantajı, çok kısa sürede ilk sayfalara gelebilmektir ama tonlarca trafik almayı hayal ediyorsanız bu biraz zor olabilir. O nedenle, konuyla alakalı diğer anahtar kelimeler için de farklı içerikler üretmek zorunda kalırsınız.

İkinci seçenekte ise, daha otoriter bir sayfaya sahip olursunuz fakat hit almak ilk seçeneğe göre biraz daha zordur. Fakat sayfanız arama motoru kullanıcıları tarafından farkedildiğinde işiniz çok daha kolay olacak ve belki de hiç hayal etmeyeceğiniz kelimelerden de hit almaya başlayacaksınız.

Yeni ve otoritesi zayıf siteler için şöyle bir yol haritası izleyeyebilirsiniz:

  1. İlk önce sektörünüzle alakalı uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedefleyip, siteye ziyaretçi çekin.
  2. Bu içerikler arasında çok sıkı bir iç linkleme ağı kurun.
  3. İçerikler hit aldıktan sonra içerik temizleme işlemi yaparak, arama motorlarının değer vermediği sayfalarınızı silin.
  4. Orta kuyruk ve daha yüksek hacimli kelimeleri hedefleyecek içerikler üretin.
  5. Hali hazırda hit alan, uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedefleyen sayfalarınızdan bu sayfalarınıza iç link vererek kullanıcıları yönlendirin.

Böylece hem stratejinizi iyi kuracak ve yavaş yavaş büyüyeceksiniz hem de hemen çıkma oranı, sayfada kalma süresi gibi önemli SEO metriklerini de daha iyi hale getireceksiniz.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.