Site Mimarisi

Mehmet Ali Yassı

Site mimarisi bir web sitesine ait sayfaların nasıl yapılandırıldığı ve birbiri ile nasıl bağlantılara sahip olduğunu gösteren yapıdır.

İdeal bir site mimarisi, siteyi ziyaret eden kullanıcılara ve arama motoru örümceklerine sitede aradığı şeyi kolayca bulmasını sağlar.

Site Mimarisi SEO İçin Önemli Midir?

Ne yazık ki site mimarisi, site sahiplerinin ya da SEO uzmanlarının gereken önemi vermediği konulardan birisidir.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Her ne kadar sitenin nasıl yapılandırıldığı SEO’yu doğrudan etkilese de, çok az site sahibi doğru yapının önemini kavrayabiliyor.

Doğru mimariye sahip bir site SEO konusunda her zaman rakiplerinden öndedir.

Bunun birinci nedeni, iyi mimariye sahip siteler Googlebot gibi arama motoru botları tarafından doğru şekilde taranır ve bütün alt sayfaları arama motoru sonuç sayfasında indekslenir.

Yani, doğru mantıkla kurulmuş bir yapı kullanıcı deneyimini etkilediği kadar, sıralamalarınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Botlar sitenizi tararken sadece sayfalara bakmaz, aynı zamanda nasıl bir yapı kurduğunuzu da inceler.

Arama motorlarının sitenize bot göndermesinin asıl amacı, sitenizdeki içeriğe doğru şekilde erişip, sınıflandırma yaparak kendi dizinlerine kayıt etmektir.

Kısaca, doğru mimariye sahip bir site, örümcekler tarafından daha kolay taranır ve hiçbir sayfası atlanmadan SERP’te kendi kullanıcılarına gösterilir.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al
Site Mimarisi

İkinci neden ise; doğru mimariye sahip site, siteyi ziyaret eden kullanıcılara aradığı şeyi kolayca bulmasına yardımcı olur.

Sitede yayınlanan her sayfanın doğru şekilde bağlanması ve kategorilendirilmesi sayesinde, arama motorlarından gelen ziyaretçiler istediğini bulur ve bu sayede sıralamalarınız pozitif yönde sıra kazanır.

Nasıl Bir Mimari Kurulmalı?

“Basit” Mimari Kurun

Buradaki “basit” ifadesinden kasıt, ziyaretçilerin (örümcekler de dahil) sitenizdeki herhangi bir sayfaya en fazla 4 tıklamada erişmesini sağlayın.

Sayfa Derinliği

Ayrıca, Google örümceklerinin web sitenizdeki her sayfaya en azından bir başka sayfadan iç linkleme yoluyla ulaşmasını sağlayın.

Bu yöntemle, hem yetim sayfa bırakmamış hem de tarama bütçesini doğru kullanmış olacaksınız.

Kategori Sayfalarınız Olsun

Kategori sayfaları web sitenizin mimarisini tasarlarken kullanabileceğiniz en basit yoldur.

SEO açısından yapabileceğiniz en iyi uzun vadeli yatırım doğru bir kategorilendirme yapmaktır.

Yeni bir makale mi yayına alacaksınız? Makaleyi eski bir kategoride yayımlayın ve o kategorideki benzer yazılardan link verin.

Navigasyon Menülerine Dikkat Edin

Sitenizdeki header ya da diğer navigasyon menüleri kullanıcı deneyimini artırmak için var.

Trendyol Menü

Yani ziyaretçilerinize en çok neyi göstermek istiyorsanız veya en önemli gördüğünüz sayfalarınız hangisiyse menüde onları barındırın.

Link Yapısını Doğru Kurun

Kurduğunuz link yapısı, sitenizin mimarisi ile paralel olmalıdır.

Örneğin; https://orneksite.com/kategori/alt-kategori/ornek-yazi

İç Linkleme Yapın

Site mimarisini doğru kurmak, iyi bir iç linkleme yapmaktan geçer.

Günün sonunda ne kadar çok iç linke sahip olursanız (doğru yerde yönlendirmek şartıyla), o kadar iyi bir yapı kurmuş olursunuz.

İç Link Ne İşe Yarar

Bu nedenle kategori sayfalarınızı navigasyon menülerinde barındırarak, kullanıcıları ilgilenebilecekleri alanlara yönlendirmeye gayret edin.

Site Haritası Kullanın

Site haritası, sitenizin taranabilirliğini artıran ve nasıl bir mimari yapıda olduğunu gösteren en SEO yöntemlerinden birisidir.

Webrazzi Sitemap

Tutarlı Olun

Sitenizde her ne yapıyorsanız bir önceki ile tutarlı olsun. Menüleriniz her sayfada aynı şekilde çalışmalı, sidebar formatı stabil olmalı, footer kısmı sayfadan sayfaya değişkenlik göstermemelidir.

Hatta, yazı içinde verdiğiniz linklerin stilleri tüm web sitesinde aynı şekilde olmalıdır. Eğer tüm linkler mavi ve altı çizgili şekildeyse, sitede hiçbir linki kırmızı renkte göstermemeye gayret edin.

Özetle

Doğru bir site mimarisine sahip olmak hem kullanıcı deneyimini hem de Google sıralamanızı artırır.

Google için en önemli SEO kriteri kullanıcı deneyimi olmaya devam ettikçe, kurduğunuz doğru bir yapı kurmaya ve kurduğunuz bu yapıyı bozmadan tutarlı şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.