SEO Uyumlu İçerik

Mehmet Ali Yassı

SEO uyumlu içerik denildiğinde akla anahtar kelimelerle doldurulmuş, başlığından son paragrafına kadar konu etrafında dolaşıp duran metinler aklınıza gelmiş olabilir ancak SEO uyumlu içerik bundan çok daha fazlasıdır.

Bahse konu içerik bir blog yazısı, ürün sayfası, kurumsal tanıtım yazısı ya da bir foto galeri de olabilir. Buradaki önemli nokta içeriğin arama niyetine uygun olarak hazırlanmış olmasıdır.

Her şeyden önce içeriği hazırlamadan önce kullanıcıların konu hakkında neyi aradığını bilmek gerekir. Dolayısıyla kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmadan hiçbir yere varamazsınız.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Bulduğunuz anahtar kelimeleri de kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemeden ancak arama motoru örümceklerinin de işini kolaylaştıracak şekilde kullanmak gerekiyor. Maksimum verimi alabilmek için olabildiğinde kapsamlı bir içeriği farklı anahtar kelimelerle süslemelisiniz.

Ayrıca, SEO uyumlu içerik demek arama motorunda zirveye oynayan içerik anlamına da gelmez. Ziyaretçi siteye geldikten sonra sitede uzun süre kalmalı, diğer içerikleri de tüketmeli ve müşteriye dönüşmelidir. Eğer ziyaretçi kitlemizden yeterli dönüşümü alamıyorsak içeriğin asıl faydasını göremiyoruz demektir.

Nasıl yazılır?

Hedefiniz Belli Olmalı

Bir içerik hazırlamadan önce o içerikle nereye varacağınızı belirlemelisiniz. Yazdığınız içerik bir ürünü satmanıza yardımcı mı olmalı, bir telefon aramasına mı dönüşmeli yoksa sitedeki bir forma mı yönlendirmeli?

Ya da sadece bir blog yazısı olduğunu düşünelim. Siteye giren bir kullanıcının siteden hemen çıkıp gitmesi SEO performansını olumsuz etkiler. Dolayısıyla, bir blog sitesi için her içerik ziyaretçiyi sitede daha fazla tutmayı hedeflemelidir.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Belirlediğiniz hedef içeriğinizin türünü değiştirecektir.

Arama Niyetine Odaklanın

İçeriği hazırlamadan önce arama niyetini anlamalısınız. Google’da veya diğer arama motorlarında arama yapan hedef kitlenizin asıl amacı ne? Alışveriş mi yapacaklar, bilgi mi edinmek istiyorlar ya da sadece ürün karşılaştırması mı yapacaklar?

Arama Niyetleri

Eğer hedef kitlenizi tanıyıp onları siteye girer girmez yakalacak bir içerik yazarsanız başarılı olmanız kaçınılmazdır.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler kullanıcı deneyiminden çok arama motorları örümceklerini sayfanın hangi konuyla ilgili olduğuna ikna etmeye yarar.

Özellikle konuyla alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeriğinizin belli bölümlerine serpiştirmeyi unutmayın.

İçeriğiniz Kapsamlı Olmalı

Arama motorlarının birçok sıralama faktörü var ancak hiçbirisi gönderilen ziyaretçiyi memnun etmek kadar işe yaramaz.

İçerik Farkları

Bir ziyaretçi sitenize bir konu hakkında bilgi edinmek için geliyorsa, onu o konu ile alakalı en iyi içerikle karşılamalısınız. Öyle bir içerik ki, ziyaretçinin aklına gelebilecek her türlü soruya yanıt vermeli.

Yani kısaca, üretebildiğiniz en kapsamlı içeriği üretin.

Okunabilir Olmalı

Kimse web sitelerinize akademik makale okumak için gelmiyor. Birçok araştırma okunabilir olmayan içeriklerin arama motorlarından sıralama kaybettiğini gösteriyor.

Çünkü, okuması zor içerikler yani kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen tüm unsurlar sayfada kalma süresi gibi önemli SEO metriklerini düşürür. Bunun farkında olan arama motorları da kendi kullanıcılarını memnun edebilmek adına başka sitelere yönlendirme yapmayan başlar.

Arama Motorları Ziyaretlerine Hazır Olun

Arama motorları sitenizi ziyaret ettiklerinde içeriğinizdeki metinlerden çok daha fazla şeye odaklanırlar. Bunlardan en önemlisi kaynak kodlama, meta datalar ve yapılandırılmış verilerdir.

Siz örümcekleri ne kadar ikna ederseniz, onlar da kendi arama motorlarında sizi insanların daha fazla önüne çıkarmaya başlar. Bu da demektir oluyor ki; web sayfanız temiz bir kodlamaya sahip olmalı, meta verileriniz doğru ve anlaşılır olmalı ve son olarak schema gibi günümüz nimetlerinden sonuna kadar faydalanmalısınız.

Tekrar Kontrol Edin

Araştırmayı yaptınız, içeriği hazırladınız, yayınladınız ve bitti öyle mi? Tabiki hayır.

Yayına aldığınız her içerik yeterince başarılı olmayabilir, hatta çoğu web sayfası gibi hiç ziyaretçi bile almayabilir.

Bu durumda, başarılı olsun ya da olmasın mevcut içeriklerinizi dönüp dönüp yeniden kontrol etmelisiniz. İçeriklerinizin güncelliğini sağlamalı ve ihtiyaç varsa eklemeler yapmalısınız.

İçerik denetimini düzenli aralıklarla yaptığınız sürece başarılı olacağınıza emin olabilirsiniz.

Özetle

İçerik üretmek sadece ücreti ödenerek yaptırılacak veya baştan savma yapılacak bir şey değildir. Asla sonu gelmeyen zahmetli bir süreçtir.

Ne için içerik ürettiğinizi bilmeli, kullanıcıların arama amacını anlamalı, hem insanlara hem de arama motorlarına güzel bir sunum yapmalı ve sonuçlarını sürekli olarak takip etmelisiniz.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.