Paravan Blog

Mehmet Ali Yassı

Paravan blog, web 2.0 ile hayatımıza giren ücretsiz blog paylaşım siteleri üzerinden backlink çıkarak ana sitenin seo skorunu artırmak amacıyla kurulan sitelerdir.

Birçok web 2.0 aracında kendi web siteniz gibi benzersiz url’ler açabilir, görsel öğeler paylaşabilir ve dış link verebilirsiniz.

Paravan bloglar SEO açısından hala etkilidir ancak doğru kullanılmadığı zamanlarda olumsuz etki yaratabilir.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Birçok paravan blog benzersiz subdomain üzerine kurulduğu için DA ve PA değerlerinin yüksek olacağı görüşü yanlıştır. Ancak ana domainlerin gücü nedeniyle hızlı bir şekilde PA değerini artırmak bir o kadar kolaydır.

SEO Açısından Önemli Mi?

Evet, doğru bir şekilde kullanıldığında sitenin SEO performansını artırması kaçınılmazdır. Ancak backlink profilini doğru oluşturamayan tüm sitelerin Google filtrelerine takıldığı gibi başarısız paravan blog yapıları da siteye yarar değil zarar getirecektir.

Örnek olarak bir bilgisayar tamir sitesi için paravan blog yapısı kurduğumuzu varsayalım. Bu sitenin henüz kayda değer bir trafiği olmadığını, kullanıcı etkileşiminin zayıf olduğunu ve siteye hiç yorum yazılmadığını düşünün.

Bu sitenin onlarca farklı web 2.0 blogdan backlink alması mümkün müdür? Tabiki hayır.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Bu sitelerin hem dell-tamir.wordpress.com, hem istanbul-laptop.tumblr.com hem de bilgisayar-tamir.wix.com üzerinden aynı hafta içerisinde backlink alması imkansızdır.

Peki bunu biz anlayabiliyorsak, Rankbrain algoritmasına sahip binlerce mühendis çalıştıran ve arama motorlarının en gelişmişi olan Google anlamayaz mı? Tabiki anlayacaktır.

Dolayısıyla, paravan blog SEO açısından önemli ama doğru backlink yapısını oluşturamayan siteler için de bir o kadar tehlikeli diyebiliriz.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Paravan Blog Nasıl Oluşturulur?

1. Hesap Açın

Paravan Blog

Web 2.0 bloglardan yeni bir hesap açın. En sık kullanılan servisler şunlardır:

 • WordPress
 • Wix
 • Medium
 • Weebly
 • Tumblr
 • Blogger
 • Blogspot
 • Jimdo

2. URL Alın

Hesabınızı aktif ettikten sonra ana anahtar kelimenize yönelik bir subdomain kaydetmelisiniz: “alt-anahtar-kelime.blogspot.com”.

Örneğin; SEO konusunda bir paravan blog ağı oluşturacak olsaydık şunları kayıt edebilirdik:

 • seo-araclari.wix.com
 • whitehatseo.wordpress.com
 • seo-dunyasi.jimdo.com
 • dijital-pazarlama.blogspot.com

Buradaki son örneğe dikkat edelim. Çünkü, bir siteye gelen linklerin tamamının alt domain kısmının aynı olması ya da aynı anahtar kelimeyi içermesi de pek mümkün değildir. Farklı varyantları denemekte yarar var.

3. İçerik Üretin

Bu kısım paravan blog ağı oluşturmadaki en önemli adımdır. Bu noktada maalesef çoğunluk kaliteli içerik üretmek yerine spin gibi illegal yöntemlere başvururuyor.

Hayır, paravan blog ağınız içinde de oluşturabileceğiniz en iyi içerikleri oluşturmaya özen göstermelisiniz. Mümkünse içerikleri kendiniz üretin ya da profesyonel bir editör ile çalışarak benzersiz ve anlamlı işler ortaya koyun.

Çünkü bu noktada da iki önemli unsur ortaya çıkıyor:

Birincisi, bu siteler ne kadar iyi sıralama elde ederse ana siteye çıkan backlinkin kalitesi de bir o kadar yüksek olur. Yani paravan blogda da kullanıcı deneyimini önemseyin.

İkincisi ise, buradaki içeriğin kalitesi ve kapsamına göre arama motorlarının örümceklerinin sitenin ana konusunu anlayacak ve ana siteye çıkan backlinkin değeri de bir o kadar artacaktır. Kısaca paravan bloglarınız için de mini bir içerik ağı oluşturun hatta sık sık iç link verin.

4. İçeriği Zenginleştirin

Asla içeriği kısa tutmaya çalışmayın. Bir içerik uzunluğu ne kadar olması gerekiyorsa bırakın o kadar olsun. Siz paravan blogunuza ne kadar çok yatırım yaparsanız, dönüşü de o kadar fazla olacaktır.

İçerik Farkları

Dolayısıyla, içeriği görsel öğelerle de zenginleştirin. Yani siteye kaliteli infografikler, resimler, videolar veya ses dosyaları dahi ekleyebilirsiniz.

5. İçeği Yayına Alın

Bu noktada da doğal davranmaya özen gösterin. Bir sitede bulunan onlarca makalenin aynı gün aynı saat yayına alınması ne kadar doğal olabilir.

Eğer kullandığınız web 2.0 servisi yazıları ileri bir tarihte planlayarak yayına almaya izin veriyorsa bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Her bir yazı için farklı tarih ve saat girerek doğal davranın.

Eğer bir takvime göre yayınlamak mümkün değilse yazıları taslakta tutarak ara sıra hesabınıza girip yayına alıp çıkabilirsiniz.

Önemli Hususlar

 • İçerikleri kısa tutmayın. Konuyu her yönden ele alıp arama niyetine göre uzunluğu ayarlayın.
 • İçerik özgün olmalı, kopya içerik yayınlamayın. Spin içerikler özgün değildir!
 • Hedef odak anahtar kelimeleri sitenin farklı içerikleri içerisinde çok fazla göze sokmadan kullanın.
 • Konuyla alakalı görsel öğeler kullanın.
 • Ana siteye çıkacak linki makalenin ilk paragraflarında kullanın.
 • Kendi ana siteniz dışında da wikipedia gibi otoriter sitelere de link çıkışı yapabilirsiniz.
 • Ürettiğiniz içerikler ana sitenizin içerikleriyle paralel yapıda olmalı.
 • İç linkleme yaparak otoriteyi artırın.

Özetle

Web 2.0 araçlarıyla hazırlanan yardımcı paravan bloglar SEO konusunda oldukça önemlidir. Ancak, doğru tasarlanmamış backlinkler doğal olmaktan uzak olduğu için Google gibi arama motorları tarafından fark edilecek ve spam yaptığınız anlaşılacaktır.

Dolayısıyla, tüm backlinklerin aynı anahtar kelimeden gelmesi ne kadar doğal değilse, bir siteye gelen backlinklerin çoğunun da paravan bloglardan gelmesi pek mümkün değildir.

Zaten tek başına paravan bloglardan gelen linklere sahip bir backlink profilinin başarılı olması mucizedir.

Eğer paravan blog ağı kuracaksanız, kendi web sitenize ne kadar özen gösterdiyseniz o kadar özen göstererek birçok rakibinizin bu alanda da önüne geçebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.