DA ve PA Nedir? (MOZ) Nasıl Artırılır?

Mehmet Ali Yassı

DA Nedir?

Domain Otoritesi (DA) değeri Moz tarafından geliştirilmiş, bir web sitesinin arama motorları gözünde değerini gösteren bir SEO metriğidir.

Bu değer 0 ile 100 arasında olabilir. Ne kadar yüksekse web sitesinin arama motorları gözünde o kadar değerli olduğu varsayılabilir.

DA değerinin hesabı onlarca farklı faktörün bir araya gelmesiyle yapılıyor.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Bu değerin resmi olarak bir sıralama faktörü olmadığını bilmeniz gerekiyor. Çünkü, algoritmadaki hesap yöntemi kolaylıkla alt edilebiliyor ve bu değer insan eliyle yükseltilebiliyor.

PA Nedir?

Sayfa otoritesi (PA), yine Moz tarafından geliştirilen spesifik bir web sayfasının arama motorları gözünden gücünü gösteren SEO metriğidir.

Her web sayfası için, DA değerine benzer bir şekilde 0 ile 100 arasında bir skor verilir. Bu skor ne kadar yüksekse o web sayfasının SEO gücünün o kadar fazla olduğunu varsayabiliriz.

Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle bilmeniz gereken ilk şey DA ve PA değerlerinin logaritmik olduğudur. Yani 20 ile 30 arasındaki fark 70 ile 80 arasındaki farka eşit değildir.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Bir web sitesi ya da sayfası 20’den 30’a kolaylıkla çıkabilirken 70’ten 80’e çıkması bir hayli zordur.

Değer yükseldikçe skoru arttırmak bir o kadar zorlaşır.

Her iki değerin hesabında da yüzlerce farklı metrik hesaba katılır.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al
DA ve PA

Bunlardan en önemlileri iç linkleme, backlink kalitesi, dışarıya verilen otoriter linklerin varlığı, semantik içerik, anahtar kelime kullanımı ve teknik seo kurallarına ne kadar uyulup uyulmadığıdır.

DA ve PA değerleri Google açısından bir sıralama faktörü değildir ve dikkate alınmaz.

Nasıl Kontrol Edilebilir?

Bir web sitesinin DA ve PA değeri Moz’un Link Explorer sayfasından ücretsiz bir şekilde kontrol edilebilir.

Ancak daha kolay bir yol daha var: MozBar.

Mozbar

Moz tarafından ücretsiz bir şekilde hizmete sunulan bu web tarayıcı eklentisi ile tüm sitelerin DA ve PA değerlerini hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

DA ve PA Değeri Nasıl Arttırılır?

Domain ya da sayfa otoritesini arttırmanın en kolay ve güvenilir yolu sitenin genel SEO skorunu arttırmaktan geçer.

Bu değeri manipüle etmek sitenizin arama motorlarındaki sıralamalarına etki etmeyez. Hatta bu değeri arttırmak için aldığınız spam backlinkler web sitenizin Google’ın filtrelerine takılmasına ve karalisteye alınmasına neden olabilir.

Bu nedenle, sitenize doğal yollardan kaliteli ve bol backlink getirecek içerikler yazmalı ve bu içerikleri yine doğal yollardan hedef kitleye ulaştırmalısınız.

DA vs PA

DA (Domain Authority) değeri bir sitenin tahmini SEO gücünü gösterirken, PA (Page Authority) ise bir web sayfasının SEO gücünü gösterir.

Hesaplama yöntemleri birbirlerine benzerlik gösterse de DA değeri bir web sitesi ya da subdomain için her sayfada aynı skoru gösterir. Ancak PA değeri bir sitenin her sayfasında farklı sonuç verecektir.

DA ve PA Değerleri Neden Değişir?

Bu değerlerin birçok farklı metriğin bir araya gelmesiyle hesaplandığını daha önce söylemiştik.

Dolayısıyla bu metriklerden herhangi birisinin değişimi tüm skoru baştan değiştirebilecek etkiye sahip olabilir.

Özetle

DA ve PA değeri Google ya da başka bir arama motoru ile bağlantısı olmayan, Moz’un kendi yapay zekası ile hesapladığı bir SEO puanlama yöntemidir.

Bu yöntem kolaylıkla manipüle edilebilir olması nedeniyle çok fazla dikkate alınmamalıdır.

Zaten hali hazırda yapacağınız tüm white-hat SEO çalışmaları, sitenin genel SEO performansını arttıracağından dolayı Moz’a ait DA ve PA değerleri de otomatik olarak artış göstecektir.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.