Anahtar Kelime (Keyword) Bulma

Mehmet Ali Yassı

SEO’da daha başarılı olmak için nasıl daha iyi anahtar kelime bulacağınızı mı merak ediyorsunuz?

Bu yazıyı okuduktan sonra siz de ücretli ve ücretsiz araçları kullanarak daha iyi anahtar kelimeler bulabilecek ve hitlerinizi hızla arttıracaksınız.

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin içeriğinizi, sattığınız ürünü ya da hizmetinizi ararken kullandığı dili anlama işidir diyebiliriz.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Anahtar kelime seçimi yaparken üç farklı adım bizi doğru noktaya ulaştırır:

 • neyi arıyor?
 • kaç kullanıcı yapıyor?
 • nasıl arıyor?

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, arama motoru kullanıcılarının belirli bir hedef için arama yapmak niyetiyle kullandıkları kelime veya kelime gruplarıdır.

Anahtar kelime araştırması ise arama motorları üzerinde arama yapan kullanıcı kitlelerinin kullandığı bu kelimeleri bulma ve analiz etme işidir.

Anahtar Kelime

Anahtar kelime zorluğuna, aylık aranma hacmine ve kullanım amaçlarına göre gruplandırılan anahtar kelimeler site içi ve site dışı SEO optimizasyonları amacıyla farklı yerlerde kullanılır.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Yani kısaca, anahtar kelime araştırması yaparken tersine mühendislik yapıyoruz. Kitlelerin neler aradığını bulup; işimize yarayanları ayırt etmeli ve doğru optimizasyon teknikleri ile kitleleri siteye getirmeye çalışmalıyız.

Neden önemlidir?

Çok rahat içerik üretiyor olabilirsiniz ya da sattığınız hizmet veya ürüne de çok güvenip satılacağından emin olabilirsiniz ancak insanların merak etmediği bir alandaysanız boşa kürek çekiyorsunuz demektir.

Çoğu webmaster bu hatayı yapıyor hatta yapılan bir araştırmaya göre, internetteki web sayfaların 10 tanesinden 9’u hiç organik hit almıyor.

👉 İndirim! Online Uygulamalı SEO Eğitimi Hakkında Hemen Bilgi Al

Anahtar kelime araştırması ise harcanan bu emeklerin boşa gitmesini önlemek amacıyla yapılıyor.

Ayrıca içerik optimizasyonu esnasında doğru anahtar kelimelerin kullanımı arama motorlarının siteyi anlamlandırması noktasında da faydalı olacaktır.

Anahtar Kelimeler Nerede Kullanılır?

Anahtar kelimeler “ana (odak) anahtar kelime” ve “yan (alt) anahtar kelimeler” şeklinde iki gruba ayrılabilir.

Her bir içeriğinizin ya da web sayfanızın tek bir odak anahtar kelimesi olmalıdır ancak SEO uyumlu bir makalede alakalı olmak koşuluyla dilediğiniz kadar alt anahtar kelime kullanabilirsiniz.

Bunların birbirleriyle alakalı olma durumuna semantik yapı diyoruz. Eğer kullandığınız anahtar kelimeler böyle bir uyum içerisindeyse arama motorlarının sayfanın ne ile alakalı olduğunu anlaması çok daha kolay olacaktır.

Anahtar Kelime Nerede Kullanılır

Anahtar kelimeler birçok alanda kullanılabilir. En yaygın ve SEO açısından en önemli kullanım alanları şunlardır:

 1. Meta Title
 2. Meta Açıklaması
 3. Başlık ve alt başlıklar
 4. Görseller
 5. URL
 6. İçerik
 7. Site içi linkler

Nasıl Bulunur?

1. Ana Anahtar Kelimeyi Düşünün

Anahtar kelime araştırması yapmak için başlama noktası olarak temel bir anahtar kelime seçmek gerekir.

Yani eğer web sayfası “SEO Fiyatları” konusu ise kısa bir beyin fırtınası ile şu anahtar kelimeler odak anahtar kelime olarak seçilebilir: seo ücretleri, seo fiyatları, aylık seo ücreti, seo paketleri…

Bu anahtar kelimelerin her birisi için tek tek analiz yapılmalıdır. Aylık aranma hacmi, SERP analizi, rakiplerin backlink profili, rekabet zorluğu ve arama niyeti konularına yoğunlaşarak içlerinden birisi seçilmelidir.

Araştırma esnasında karşınıza birçok farklı fikir de çıkacaktır. Bu nedenle, bulduğunuz her bir anahtar kelimeyi gruplandırarak not almalı ve içlerinden en uygununu hedeflenecek odak anahtar kelime olarak seçmelisiniz.

2. Hedef Kitleyi Anlamaya Çalışın

İlerde sitenize getirmeyi planladığınız kullanıcıların neden böyle bir anahtar kelime kullandıklarını anlamaya çalışın. Bunu yapmak için Google yeterli…

Yapacağınız tek şey Google’da ilgili anahtar kelimeyi aratarak karşımıza çıkan sayfaları inceleyip anlamaya çalışmak olmalı.

 • Kullanıcılar ne istiyor?
 • Neden bu aramayı yaptılar?
 • SERP’te çıkan sonuçlardan hangisi bu kitle için daha uygun?
 • SERP’te bulunan siteler neden sıralamaya girmiş olabilir?
Arama Niyetleri

Sadece bu sorulara yanıt vererek dahi nasıl bir içerik iskeleti oluşturabilir ve anahtar kelimelerin arkasındaki arama niyetini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

3. Rakipler Hangi Anahtar Kelimeleri Kullanıyor?

Rakiplerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak trafik elde ettiğini tespit ederseniz, anahtar kelime araştırmasının çoğunluğunu tamamlamış olursunuz.

Bunun için Google’da anahtar kelimenizi aratıp rakipleri ziyaret edin. Başlıkta, alt başlıklarda ve hatta paragraf içlerinde hedeflediği anahtar kelimeleri anlamaya çalışın.

Ya da elinizde ahrefs ya da semrush gibi rakip analizi yapabileceğiniz bir araç varsa doğrudan hangi sayfada hangi kelimeler sayesinde ziyaretçi kazandığını bulabilirsiniz.

4. Profesyonel Araçları Kullanın

Anahtar kelime araştırmasının birçok yolu mevcut ancak hepsini tek seferde yapabilmek için mutlaka elinizde bir servis olmalı.

Ahrefs ve Semrush’ın başını çektiği bu sektörde rekabet çok büyük boyutlara ulaştı. Her bir aracın milyarlarca anahtar kelimeyi bir arada tuttuğu veritabanları mevcut.

Eğer gerçek anlamda SEO yapmak istiyorsanız bu araçlardan en az bir tanesine erişimizin mutlaka olmalı.

5. Google’ın Kendisini Kullanın

Google anahtar kelime araştırması yapmanız için size doğrudan bir araç sunmaz ancak hedeflediğiniz anahtar kelimeyi Google’da aratarak birçok yeni fikir edinebilirisiniz.

Özellikle “Kullanıcılar bunları da sordu” ve “İlgili aramalar” bölümlerine bakarak dahi yeni anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz.

People Also Ask

Aynı şekilde, Youtube’un kendi arama özelliğini kullanmanızda fayda var.

6. Forumları Ziyaret Edin

Her şeyi profesyonel araçlardan ya da Google’dan bulamazsınız. Eğer hedef kitlenizin zaman geçirdiği bir forum biliyorsanız mutlaka siz de aynı forumda yerinizi alın.

Bir içerik hazırlamak istediğinizde, forum içerisinde kullanıcıların ne gibi problemleri olduğunu görebilir ve daha kapsamlı içerik üretebilirsiniz.

r10.net Forum Konu Başlıkları

Sadece forumları hedefleyerek dahi birçok yeni anahtar kelime fikri yakalayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulma Araçları

 1. Google Keyword Planner: Anahtar Kelime Planlayıcısı Google’ın kendi kullanıcılarına pazarlama amacıyla hizmete sunduğu ücretsiz bir servistir. Bu araç sayesinde birçok yeni anahtar kelime bulabilirsiniz ancak ne yazık ki Google buradaki verileri çok da detaylı olarak sunmuyor.
 2. Keyword Surfer: Surferseo tarafından hizmete sunulan bu Chrome eklentisi ile yeni anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz.
 3. Ubersuggest: Ücretsiz anahtar kelime araştırma aracı diyince akla ilk gelen servis bu olabilir. Her ne kadar ücretli rakipleri kadar güçlü olmasa da her an elimizin altında böyle bir aracın bulunması da büyük şans.
 4. SEMrush: Anahtar kelime konusunda en büyük veritabanına sahip iki servisten birisidir. Yaptığınız analizlerde gayet doyurucu sonuçlara ulaşır ve neredeyse başka hiçbir araca ihtiyaç duymazsınız.
 5. Ahrefs: Diğer parlayan yıldızımız. Anahtar kelimeleri sunmakla bırakmaz, röntgenini çıkarır. Doğru kullanım ile ahrefs sayesinde yapabileceklerinizin sınırı yoktur.
 6. Google Trends: Google’ın arama trendlerini takip edeceğiniz bu araç sayesinde birçok anahtar kelime fikri yakalayabilirsiniz. Bu aracı diğerlerinden öne çıkaran bir diğer özellik ise yeni anahtar kelime fikirlerini tüm araçlardan önce sunmasıdır.

Özetle

İnternet dünyasının görünen yüzü ne kadar parlak olsa da, görünmeyen tarafında büyük bir çöp yığını mevcuttur. Bu yığının içerisinde milyonlarca başarısız web sitesi bulunuyor.

Bunların neredeyse hepsinin ortak bir özelliği var: internet kullanıcılarını anlayamamak.

Hedef kitleyi anlarsanız, nasıl davrandıklarını ve ne istediklerini doğru analiz edebilirseniz projenizin başarılı olması yolundaki ilk adımı atmış olursunuz.

Bunun için de ilk ve en önemli aşama anahtar kelime araştırmasıdır.

Kullanıcıların ne aradığını bilmek ve bu aramaları anlamlandırmak için çok kapsamlı bir çalışma yapmanız gerekmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.