Featured Snippet (Sıfırıncı Sıra) Nedir? [Optimizasyonu]

Mehmet Ali Yassı

Sıfırıncı sıra olarak da bilinen featured snippet, bir arama motoru kullanıcısının sorununa hızlı bir çözüm bulabilmek için Google’ın arama sonuçlarının en üstünde gösterdiği bir web sayfasından kısa alıntıdır.

Öne çıkan snippet’ların içeriği, Google tarafından kendi dizinine eklenmiş web sayfalarından otomatik olarak alınır.

Google tarafından gösterilen featured snippet çeşitleri şunlardır:

 1. Tanım ya da bilgi
 2. Tablo
 3. Sıralı liste
 4. Sırasız liste
 5. Video

Neden Önemlidir?

Featured snippet, yeni bir SERP özelliği olarak 2014 yılında Google tarafından tanıtıldı.

Bundan sonraki güncellemelerle oldukça geliştirilen bu özellik, SEO’yu birkaç farklı yönden olumlu veya kısmen olumsuz olarak etkiliyor.

Daha İyi SEO Skoru

Öncelikle, yapılan çalışmalar featured snippet içeriklerinin ilk sayfadan, hatta ilk 5 sonuç içerisinden tespit edilerek getirildiğini gösteriyor.

Bu nedenle, eğer iyi bir içeriğiniz varsa ve hali hazırda iyi sıralamalar elde etmişse featured snippet için iyi bir aday olarak ön plana çıkıyor.

Sıfırıncı sıraya çıkan bir sayfa ise genel olarak %8 daha fazla trafik almaya başlıyor. Daha fazla trafik alan bu sayfalar, diğer kelimelerde de gelişme gösterip genel olarak SEO puanını yükseltmiş oluyor.

Kısaca, yüksek tıklama oranı = daha fazla trafik diyebiliriz.

Ancak bazı öne çıkarılan snippet’lar daha fazla trafik almak yerine daha az trafik alıyor.

Unutmayın: bir arama sonucunun sıfırıncı sırasıda rakiplerinizin olması yerine sizin bulunmanız her türlü daha avantajlıdır.

Daha Az Trafiğe Neden Olabilir

Google’ı bir hizmet veren olarak düşünürseniz, kullanıcılarını ne kadar çabuk bilgiye ulaştırırlarsa o kadar çok tercih edileceğini anlayabilirsiniz.

Bazen Google’ın öne çıkardığı bilgiler kullanıcılarının hiçbir siteye tıklamaya arama sonucu sayfasını kapatmasına neden oluyor.

Bu tarz sorgulara sahip bir konuda içerik üreterek zaman kaybetmeyin. Bu sebeple, bir anahtar kelimeyi hedeflemeden önce mutlaka ilgili kelimede organik tıklama oranı metriğini kontrol etmelisiniz.

Eğer düşük bir organik tıklama oranı varsa bunun sebebini anlamalı ve belki de başlamadan vazgeçmelisiniz.

Markalaşma Fırsatı

Semrush tarafından yapılan bir çalışmaya göre tüm aramaların %11,84’ünde öne çıkan snippet bulunduğunu biliyoruz. Bu bize Google tarafından bu özelliğin ne kadar önemsendiğini gösteriyor.

Google kullanıcıların arama yaptıktan sonra karşılaştıkları ilk şey de fetured snippet’ın başlığıdır. Özellikle mobil cihazlarda daha belirgin olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer ki sektördeki marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız elinizde daha iyi bir fırsat olamazdı. Çünkü, uzun vadeli büyüme stratejilerinden en önemlisi bir marka yaratmaktır.

Markanız ilgili aramaların SERP’lerinde ne kadar çok görünürse, o kadar pazar lideri olarak akıllarda kalırsınız.

Featured Snippet Çeşitleri

 • Paragraf / Bilgi

5 çeşit snippet olsa da, %81,95 oran ile en çok bilgi içerikli yani paragraf şeklindeki tanım ön plana çıkıyor.

Bu tipteki snippet’ta görünür olmak için; bir paragraf içerisinde direkt ve yalın bir şekilde tanım veya yanıt vermelisiniz.

Tümüyle bir inceleme yaptığımızda bu tipteki snippet için iki ortak nokta karşımıza çıkıyor:

 1. Paragrafları 40-60 kelime ile sınırlayın.
 2. Sorulara tek bir paragraf (<p>) etiketi içerisinde yanıt verin.
 • Sıralı Liste

Belli bir sıralamaya sahip listelerin sıfırıncı sırada gösterim şeklidir.

Örneğin bir yemek tarifini ele alalım. Yemeği hazırlamak için belli bir sıralama ile işlem yapmak gerekiyor. Bu nedenle, bu tarz bir içerik hazırlarken mutlaka sıralı liste (<ol>) tipinde içerik üretmelisiniz.

 • Sırasız Liste

Belli bir sıralaması olmayan listelerin gösterim biçimidir.

Mesela, “en iyi komedi filmleri” ile alakalı bir içerik üretiyorsanız bir sıraya koymanıza gerek yoktur. Dolayısıyla, içerikleri sırasız liste (<ul>) tipinde üreterek siz de sıfırıncı sıraya oynayabilirsiniz.

 • Tablo

Google’ın verileri tablo tipinde çekmeyi tercih ettiği featured snippet şeklidir.

 • Video

Çok yüksek ihtimalle Youtube sonucunda çekilirler. Kullanıcıların çözümünü videolar aracılığıyla çözebileceği çoğu sorguda bu özellik bulunur.

Bu özelliklerin yanında, snippet benzeri bazı Google SERP özelliği de bulunuyor.

Örneğin, bilgi paneli (knowledge panel) ve bilgi kartı (knowledge card) gibi yapılar sadece Google’ın veri ortaklarıyla yaptığı bilgi alışverişi sonucunda gösterilirler.

Knowledge card, kısa ve net cevap veren SERP özelliğidir. Örneğin, “Donald Trump yaşı” diye arama yaptığınızda karşınıza doğrudan yaş bilgisi gelecektir.

Knowledge panel ise, aradığınız konu hakkında diğer detayları veren alanın adıdır. Masaüstünde ekranın sağında, mobilde ise en üstte gösterilir.

Nasıl Optimize Edilir?

1. Featured Snippet’a sahip sorguları bulun.

Hali hazırda bir SERP sonucunda sıfırıncı sıra içeriği olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bu tespit sonucunda, Google’ın o terim için öne çıkan snippet göstermek istediğini anlamış oldunuz.

Yani, eğer mevcut olan snippet’tan daha iyisini yaparsanız bu alan artık size ait olır.

Bu tespiti yapabilmek için, Google Search Console’dan tespit ettiğiniz anahtar kelimelerinizi sırayla aratabilirsiniz ya da Ahrefs gibi premium bir SEO aracı kullanarak hızlıca SERP incelemesi yapabilirsiniz.

2. Bulduğunuz snippet’a oynayın.

Potansiyel rakiplerinizin orada nasıl bulunduğunu iyi anlamaya çalışın.

Belki bir karşılaştırma yaptı, fiyat bilgisi verdi ya da sadece teknik bir tanım cümlesi kurdu, ancak bunu nasıl yaptı? Hangi tipte öne çıkan snippet varsa aynı türde içerik üretmelisiniz.

Daha iyisini yaparak Google’a mesajınızı verin: ben de varım!

3. Mevcut snippet’larınızı takip edin.

Ücretli veya ücretsiz SEO araçları kullanarak sıfırıncı sırayı kazandığınız sorguları kaydedin.

Düzenli aralıklarla bu snippet’larda hala var olup olmadığınızı kontrol edin, eğer bir kayıp yaşıyorsanız buna neyin sebep olduğunu anlamaya çalışın.

Özetle

Featured snippet, Google’ın gün geçtikçe daha çok önem verdiği bir SERP özelliği olmaya başladı.

Hem organik tıklama oranını artırmak hem de marka bilinirliği yaratmak için sektörünüzdeki tüm snippet’larda rekabet etmeli ve görünür olmalısınız.

Google’ın kullanıcı deneyimini artırma hedefiyle önceden tipine karar verdiği snippet özellikleri vardır. Eğer google video tipinde içeriklerden hoşlanıyorsa, gidip düz metin içeriği oluşturmanın hiçbir anlamı yoktur.

Öne çıkarılan snippet’ta yer edinmiş olabilirsiniz ancak bir de o sıralamayı korumak gerekiyor. Kullanıcı arama niyeti değişimi ya da başka bir rakibinizin daha iyi içerik üretmesi sebebiyle önceden kazandığınız yeri kaybetmiş olabilirsiniz.

Kaybettiğiniz sıraları düzenli aralıklarla takip edip yeniden kazanmak için içerik denetimi yapmalısınız.

YAZAR HAKKINDA

Mehmet Ali Yassı

SEO Eğitmeni ve Danışmanı

Mehmet Ali, yıllardır bulunduğu internet sektöründe birçok projede deneyim kazanarak bugüne geldi. Bu yolda öğrendiği tüm dersleri başkalarına da öğretebilmek için Seotrio markasını kurdu. Seotrio kurulduğundan beri, yüzlerce insanın çevrimiçi işlerini büyütmek için yeni stratejiler geliştirdi ve eğitimler verdi.